ВИСТАВКА ВОЛОДИМИРА ЛУКАНЯ “САКРАЛЬНЕ МАЛЯРСТВО: НА ЗВОРОТІ СКЛА”

23 березня о 15:00 у Музеї мистецтв Прикарпаття відбулось відкриття виставки доцента кафедри образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва та реставрації Володимира ЛуканяСакральне малярство: на звороті скла“.

На основі вікового досвіду стильотворення на Сході й Заході України, митці творили власну українську ікону. Саме середина XVII століття для мистецького світу Західної України стала визначною, оскільки на цей час припадає розцвіт народного мистецтва. Така простацька манера виконання була життєвою й оригінальною, наближувала молільника до Господа Бога. Глядач, як правило, не звертає уваги на вкорочені фігури, на різкі, майже графічні контурні лінії, на численні просторові зміщення, невідповідність масштабу одних постатей стосовно інших, а навпаки – милується прекрасним декоративізмом цих ікон, вкладеною в них любов’ю до Бога і Його святих, а також з «народною богословією».

Куратор виставки о. д-р Віталій Козінчук повідомив, що в реаліях нашого часу, традиційний для Західної України іконопис на склі відновлюється.

«Яскравим представником такого малярства є викладач Інституту мистецтв Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Володимир Лукань. Сакральним доробкам майстра притаманна так звана «зворушлива параканонічність». Параканон у сакральному мистецтві України − це паралельна канонічність до візантійських композиційно-естетичних вподобань епохи Високого і Пізнього Середньовіччя», – твердить провідний науковий співробітник музею мистецтв Прикарпаття.

Саме такою параканонічною є ікона Володимира Луканя. Улюблена тема для художника – хатній іконостас. Число сюжетів ікони на склі необмежені, вони рідко повторюються. Автор виставки двох однакових творів не подає, оскільки кожен раз малюється ікона в інших колірних поєднаннях. Міняється колір тла й по-іншому трактуються декоративні елементи на одязі, кожне інше обличчя має свій особливий відтінок.

За матеріалами  http://ugcc.if.ua/novyny/3278-ikona-na-skli-frankivtsiv-zaproshuyut-na-netipovu-vistavku.html